Analiza Ichimoku spółek WIG20: Optymistyczny początek roku

W styczniu na światowych giełdach obserwowaliśmy istotny zwrot sytuacji. Po najsłabszym grudniu od 90 lat na giełdach amerykańskich, w styczniu obserwowaliśmy wyraźne odbicie. Indeks S&P500 wzrósł o 7.9% i był to najlepszy początek roku od 32 lat.

Jednym z czynników napędzających wzrost spółek były relatywnie solidne wyniki spółek amerykańskich na tle dalej utrzymującego się pozytywnego sentymentu wśród inwestorów. Dodatkowym czynnikiem było złagodzenie retoryki FED. To wszystko istotnie pomogło polskiej giełdzie. WIG20 wzrósł w styczniu o 4,5%.

PKO BP, największa spółka WIG20, piąty kwartał z rzędu znajduje się w formacji trójkąta. W ostatnich czterech miesiącach widać zawężenie wahań ceny. Górne ograniczenie formacji trójkąta i jednocześnie poziom oporu, znajduje się na poziomie 41,70. Dolne ograniczenie – i jednocześnie poziom wsparcia – znajduje się na poziomie 38,30. Trójkąt zamyka się z końcem maja, w związku z czym możemy pozostać w konsolidacji przez pewien czas, jednak z każdą sesją zawęża się ograniczenie formacji trójkąta i szanse na wybicie się zwiększają. W zależności od kierunku wybicia, minimalny zasięg ruchu powinien wynieść 11 PLN. W przypadku wybicia górą, zasięg ruchu znajdowałby się w okolicach 50 PLN, czyli poziomów nieobserwowanych od 2008 roku.

Potentat miedziowy KGHM od kwietnia 2018 roku znajduje się w szerokiej konsolidacji pomiędzy 82 a 98. Na wtorkowej sesji rynek wybił się górą z kanału. Zamknięcie na poziomie 99,14 jest sygnałem do kupna z technicznego punktu widzenia. Ostatnie dwie sesje rynek testuje wsparcie na poziomie 97,80 (wcześniej górne ograniczenie kanału). W przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego, minimalny zasięg cenowy to 114 PLN.

PGNiG wyróżnia się na tle największych spółek WIG20. Znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym i zakończyła styczeń nieco ponad 10% wzrostem.  Cena od końca grudnia znajduje się powyżej linki tenkan sen wskaźnika Ichimoku, co informuje o silnym trendzie wzrostowym. Na dzisiejszej sesji rynek testuje wsparcie tenkan sen na poziomie 7,51. W przeciągu ostatnich sześciu tygodni linia tenkan sen testowana była dziesięć razy i za każdym razem rynek odbił się od wsparcia i kontynuował wzrosty. Kolejnym istotnym i silnym wsparciem jest linkia kinjun sen na poziomie 7,29. Dopiero przełamanie 7,29 sugerowałoby bardziej znacząca korektę lub konsolidację. Odbicie od wsparcia tenkan sen może wskazywać na ruch w kierunku nowych szczytów.

Kamil Oziemczuk, analityk Saxo Bank