Analiza Ichimoku WIG20 i S&P500

Pozytywny trend na giełdzie amerykańskiej trwa w najlepsze. Po najlepszym styczniu od 32 lat w lutym, na jedną sesję przed końcem miesiąca, indeks S&P500 rośnie 3.24%. Wydźwięk ostatnich sesji jednoznacznie wskazuje jednak na ochłodzenie nastrojów. Rynek utrzymuje się tuż poniżej listopadowych szczytów, które wyznaczają opór na poziomie 2817 punktów.

Z drugiej strony kontrakty futures na S&P500 testują dzisiaj wsparcie Ichimoku tenkan sen na poziomie 2789. Wsparcie to działa najskuteczniej w silnych trendach wzrostowych. Warto nadmienić, iż od 22 stycznia S&P500 testował linię tenkan sen już ośmiokrotnie i każdorazowo skutkowało to wyraźnym odbiciem i kontynuacją zwyżki.

Z perspektywy Ichimoku, potencjalne odbicie od tenkan sen powinno wynieść indeksy powyżej listopadowych szczytów. Ewentualne przebicie wsparcia 2789 otwiera drogę do poziomu 2719, gdzie znajduje się kolejne wsparcie Ichimoku, linia kinjun sen.

Indeks największych polskich spółek jest w tym miesiącu odwrotnie skorelowany z S&P500. Indeks od szczytu osiągniętego w lutym traci już blisko 4%.

Dzisiaj rynek testuje wsparcie w postaci chmury Ichimoku. Ewentualne zamknięcie poniżej 2342 spowoduje wejście w jej obszar, co będzie wskazywać na konsolidację i niepewność wśród uczestników rynku. Linia tenkan sen znajduje się poniżej linii kinjun sen co wskazuje na przewagę strony podażowej w krótkim okresie. Dodatkowo, WIG20 w połowie miesiąca wybił się poniżej linii trendu wzrostowego. Patrząc na kształt chmury Ichimoku, rynek w średnim terminie może najprawdopodobniej pozostać w konsolidacji.

Kamil Oziemczuk, analityk Saxo Banku