EUR umacnia się w reakcji na jastrzębie sygnały z EBC

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi zabrzmiał jastrzębio podczas forum banku w Portugalii, co przełożyło się na wyższy kurs euro. W konsekwencji zarówno EURUSD i EURJPY osiągnęły nowe szczyty w cyklu (a EURGBP zbliżył się do nich dzisiejszego poranka).

Draghi stwierdził, że spodziewa się sił reflacyjnych, a sytuacja na Starym Kontynencie idzie w odpowiednim kierunku, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie komentarze polityków świadczące o chęci ścisłej współpracy. W reakcji na te sygnały oczekiwania wobec stóp RBC zaostrzyły się – dotyczy to przede wszystkim poziomów na koniec 2018 roku. Częściowo wliczone w ceny jest także ograniczenie skupu aktywów przez bank.

Jednak dotychczasowym cytatem roku jest wypowiedź Prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Yellen, która stwierdziła, że nie spodziewa się nowego kryzysu finansowego „za naszego życia”. Yellen powiedziała dokładnie: „być może jest to zbyt pewne stwierdzenie, ale uważam, że sytuacja jest znacznie bezpieczniejsza i nie dojdzie (do ponownego) kryzysu za naszego życia”.

Z pewnością słowa te będą przypominane, jeśli do kryzysu faktycznie dojdzie, zwłaszcza biorąc pod uwagę rolę, jaką spełnia Fed w stałym zwiększaniu bańki na rynku (od czasów Greenspana).

W Japonii Premier Shinzo Abe mierzy się ze skandalem politycznym oraz próbuje wycofać się ze wcześniejszych obietnic dotyczących podatku od sprzedaży oraz zrównoważenia budżetu. Nadal jego celem jest jednak reforma konstytucyjna.

Sposób, w jaki G20 skomentuje działania Abe dotyczące budżetu oraz nastawienie Banku Japonii, biorąc pod uwagę coraz mocniejszą gospodarkę państwa, będzie interesujący. Czy Bank Japonii może być zmuszony, aby odejść od QE? Jeśli pojawią się sygnały świadczące o takiej ewentualności, to JPY może zacząć silnie się umacniać.

John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku