Zmienność ograniczona

Wzrost kursu USD w reakcji na sygnały z FOMC wytracił tempo, a w piątek doszło do powrotu w okolice poprzednich poziomów w przypadku większości par USD. Rentowności 10-letnich obligacji USA, jeden z kluczowych czynników dla dolara, ponownie znajdują się w trendzie bocznym, szukając kierunku.

Do stabilizacji doszło także na rynku akcji, zwłaszcza wśród spółek technologicznych. Wiadomości polityczne, który napłynęły z USA w weekend, okazały się wsparciem dla dolara, ponieważ wygląda na to, że Prezydent Donald Trump nie został (jeszcze?) objęty śledztwem dotyczącym obstrukcji wymiaru sprawiedliwości przez Roberta Muellera. Jednak transakcje na fali optymizmu związanego z nominacją Trumpa już w pełni się wyczerpały, a negocjacje o poziomie zadłużenia mogą stać się ważnym czynnikiem po okresie letnim.

Druga runda wyborów parlamentarnych we Francji dała silny mandat Prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, co jest ważne pod kątem wprowadzania głębokich reform, których potrzebuje francuska gospodarka. Jednak mandat okazał się być nieco słabszy od oczekiwań – partia Macrona może liczyć na 350 z 577 miejsc w parlamencie. Wcześniejsze prognozy wskazywały na 400-450 miejsc. Fakt ten, wraz z niską frekwencją, może oznaczać pewne problemy w przeforsowaniu niektórych zmian (na przykład na rynku pracy).

Inwestorzy spodziewający się umocnienia euro w dłuższym terminie mają nadzieję, że proeuropejskie nastawienie Macrona przełoży się w pewnym momencie na bardziej zintegrowaną UE. Dodatkowo liczą oni na normalizację polityki EBC. Jednak więcej o perspektywach dla wspólnej waluty będzie można powiedzieć po wyborach w Niemczech – do tego momentu Angela Merkel z pewnością nie będzie chciała obniżyć swoich szans na sukces z powodu zbyt uległego stanowiska wobec peryferyjnych państw na Starym Kontynencie.

Jeden ze scenariuszów zakłada, że po wyborach w Niemczech 24 września, Merkel może zająć się redukcją zadłużenia południowych państw oraz przeprowadzić wraz z Macronem głęboką reformę w celu silniejszej integracji UE. Do tego momentu zmienność powinna pozostać ograniczona, o ile nie dojdzie do załamania na rynku bardziej ryzykownych aktywów lub pojawienia się sygnałów świadczących o zagrożeniu recesją w USA.

John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku